Share:
 

Round Highlights

Season 
Round Date 

Best Batting Performances

ScorePlayerClubGradeRndInnsOpposition
86 Nicholas R Santich Landsdale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
85* Kealey Farrant Whitfords Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Ocean Ridge Junior Cricket Club
84 Hayden R Baker Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Landsdale Junior Cricket Club
63* Shiven Appasamy Quinns Rocks Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Ocean Ridge Junior Cricket Club
59 Nicholas Whitbread Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 1 Whitfords Junior Cricket Club
56 Luker Kentfield Doubleview Carine Junior Cricket Club Under 12 Central8 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
55* Robert Cooper Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Landsdale Junior Cricket Club
52* Joshua Timbrell Kingsley Woodvale Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Landsdale Junior Cricket Club
49* Mitchell Marais Joondalup-Kinross Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
49 Callum Stephens Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 1 Whitfords Junior Cricket Club

Best Bowling Performances

BowlPlayerClubGradeRndInnsOpposition
5/5 Tyson J Farnan Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
4/2 Mitchell Marais Joondalup-Kinross Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
4/4 Kelton New Doubleview Carine Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Kingsley Woodvale Junior Cricket Club
4/6 Kiran Byles Joondalup-Kinross Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Landsdale Junior Cricket Club
4/7 Joel Andreou Kingsley Woodvale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
4/17 Matthew Richards Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior Under 17 2 Day3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
3/2 Jarrod Colyer Joondalup-Kinross Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
3/3 Prem Patel Warwick Greenwood Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 2 Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior
3/3 Shiven Appasamy Quinns Rocks Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 2 Ocean Ridge Junior Cricket Club
3/3 Max T Brooks Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 2 Sorrento Duncraig Junior Cricket Club
3/4 Angus Taylor Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 1 Sorrento Duncraig Junior Cricket Club
3/4 Darcy Blackburn Doubleview Carine Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Kingsley Woodvale Junior Cricket Club
3/4 Faisal Sheikh Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior
3/5 Oliver Stuart-Coombe Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 2 Quinns Rocks Junior Cricket Club
3/6 Samuel Williams Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Landsdale Junior Cricket Club
3/7 Rylan Hore Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
3/7 John-Paul J Schokman Kingsley Woodvale Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Doubleview Carine Junior Cricket Club
3/8 Hayden Bond Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 2 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
3/8 Ollie Kinsella Whitfords Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Sorrento Duncraig Junior Cricket Club
3/8 Tristan Gorringe Landsdale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
3/9 Harry O'Brien Ocean Ridge Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
3/9 Patrick McQuillen Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 1 Sorrento Duncraig Junior Cricket Club
3/11 Kyle M Faulks Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior Under 15 2 Days3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
3/13 Zachary Romeo Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
3/13 Trushal Patel Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 2 Doubleview Carine Junior Cricket Club
3/13 Divyesh Varsani Landsdale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club
3/15 Keagan Montgomery Joondalup-Kinross Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Ocean Ridge Junior Cricket Club
3/17 Matthew Richards Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior Under 17 2 Day3 2 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
3/24 Caleb J Leathard Doubleview Carine Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
3/27 Milan Dabasia Landsdale Junior Cricket Club Under 17 2 Day3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club

Hat-Tricks

Consec WktsPlayerClubGradeRndInnsOpposition
3Tristan Gorringe Landsdale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Joondalup-Kinross Junior Cricket Club

Best Fielding Performances

CROSTPlayerClubGradeRndInnsOpposition
51 Max Kounis Joondalup-Kinross Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Ocean Ridge Junior Cricket Club
50 Neil T Erasmus Doubleview Carine Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Kingsley Woodvale Junior Cricket Club
30 Cooper Bartlett Doubleview Carine Junior Cricket Club U13 Central 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
30 Thomas Smiles Kingsley Woodvale Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Ocean Ridge Junior Cricket Club
30 Jack W Spencer Kingsley Woodvale Junior Cricket Club Under 14 Central 2 Day3 1 Doubleview Carine Junior Cricket Club
30 Riley Mohen Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 1 Whitfords Junior Cricket Club
300Sachin D'Souza Kingsley Woodvale Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
201Ronan J Van Elswyk Wanneroo Cricket Club Inc. – Junior Under 17 2 Day3 1 Warwick Greenwood Junior Cricket Club
21 Jaymin Patel Warwick Greenwood Junior Cricket Club Under 14 North 2 Day3 1 Whitfords Junior Cricket Club
111Jake Birchall Joondalup-Kinross Junior Cricket Club U13 North 2 Day3 1 Quinns Rocks Junior Cricket Club
12 Ben Fellows Joondalup-Kinross Junior Cricket Club Under 15 2 Days3 1 Landsdale Junior Cricket Club

Highest Team Scores

ScoreClubGradeRndInnsOpposition
7/314 WGJCC Kangas Under 17 2 Day3 1 LJCC
8/257 WGJCC Boomers Under 14 North 2 Day3 1 WHITJCC Blue
6/233 WHITJCC Blue Under 17 2 Day3 1 ORJCC Sharks
10/225 LJCC Under 15 2 Days3 1 JKJCC
9/224 QRJCC White Under 15 2 Days3 1 ORJCC Sharks
3/218 KWJCC Maroon Under 14 North 2 Day3 1 QRJCC
8/209 DCJCC Under 12 Central8 1 JKJCC Black
10/203 WGJCC Roos Under 17 2 Day3 1 DCJCC
6/200 KWJCC Gold U13 North 2 Day3 1 LJCC
10/192 WGJCC Boomers Under 17 2 Day3 1 WAN JCC

Best Partnerships

P'ShipBatsmanClubGradeRndInnsOpposition
145 HR Baker-R Cooper WGJCC Kangas Under 17 2 Day3 1 LJCC
107* D Corry-T Constantine JKJCC Green Under 14 Central 2 Day3 1 LJCC
74* P Patel-J McCarthy WGJCC Boomers U13 Central 2 Day3 1 WANJCC
71 NT Erasmus-GA Pullinger DCJCC Gold Under 14 Central 2 Day3 2 KWJCC Gold
69 K Farrant-F Killington WHITJCC Blue Under 17 2 Day3 1 ORJCC Sharks
67 NR Santich-A Merendino LJCC Under 15 2 Days3 1 JKJCC
66* J Smith-H Klemm JKJCC Under 15 2 Days3 2 LJCC
63 J Fallows-L George WHITJCC Blue Under 17 2 Day3 1 ORJCC Sharks
48 K Farrant-t pidhirnyj WHITJCC Blue Under 17 2 Day3 1 ORJCC Sharks
42* M Wesley-C Connolly DCJCC Under 17 2 Day3 2 WGJCC Roos